Wyjazd do muzeum im. Ulmów

Dziś członkowie koła i sympatycy jednośladów udali się do Markowej, celem odwiedzenia muzeum im. Ulmów. Start na trasę nastąpił kilkanaście minut po godzinie dziesiątej. Piękna słoneczna niedziela zachęcała do aktywności sportowej na świeżym powietrzu. Oprócz członków stowarzyszenia Jerzego Doluka, Pawła Scherera, Marcina Balawejdra, Marcina Szewczyka gościliśmy również dwie cyklistki z Sieniawy i Cieplic. Paweł również zabrał na wycieczkę swoją córkę Małgorzatę. Szkoda, że w stowarzyszeniu do którego jest zapisanych 39 osób, tak niewiele uczestniczy w wyjazdach.
Trasa wiodła przez Studzian, Gać, aż zameldowaliśmy się wszyscy w Markowej. Zwiedziliśmy miejscowe muzeum. Jest ono swego rodzaju hołdem wobec Polaków ratujących Żydów. Józef i Wiktoria Ulma oraz szóstka ich dzieci za ukrywanie Żydów zapłacili najwyższą cenę. Działo się to 24 marca 1944 roku. Włodzimierz Leś, który ich wydał również długo nie cieszył się życiem. Żołnierze podziemia wykonali na nim wyrok pół roku później.

W muzeum są zdjęcia rodziny Ulmów, a także przedmioty, jakich używała rodzina w życiu codziennym. Znajdują się tam również gazety, dyplomy, świadectwa. Można posłuchać nagrań osób, które holokaust przeżyły na własnej skórze. Jednym słowem warto to miejsce odwiedzić.

Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się w stronę skansenu. Niestety nie zwiedziliśmy go, gdyż był zamknięty. Następnie pojechaliśmy nad jeziorko święte w Rogóżnie, w którym praktycznie nie ma wody. Chwila odpoczynku i rozmów na różne tematy dotyczące bieżących spraw stowarzyszenia, najbliższych wyjazdów i… ruszyliśmy dalej. Kolejnym przystankiem były Nowosielce, obejrzeliśmy miejscowy drewniany kościółek. W drodze powtornej do Przeworska przejeżdżając przez Studzian zatrzymaliśmy się na chwilę dokumentując na zdjęciu dom rodzinny Tadeusza i Edwarda Cieślów, Żołnierzy Wyklętych zamordowanych przez ubecję. Metą naszej wyprawy był przeworski plac Mickiewicza, gdzie podziękowaliśmy sobie za wspólną jazdę. Przejechaliśmy 40 km przy pięknej wiosennej pogodzie.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz