Narodowy Rzeszów o I Rajdzie Szlakiem Armii Krajowej

Wczorajszą niedzielę z pewnością możemy zaliczyć do tych udanych. Tydzień temu zapraszaliśmy was do wzięcia udziału w pierwszym rowerowym rajdzie szlakiem AK, który odbył się w Przeworsku. My nie czekaliśmy długo z podjęciem decyzji dotyczącej uczestnictwa w tym wydarzeniu.

O godzinie 8:30 wyruszyliśmy w pięcioosobowym składzie w stronę Przeworska. Nasze dobre nastawienie przyćmiła pogoda, która odstraszała deszczem i wiatrem. Na szczęście im bliżej miejsca docelowego tym aura znacznie się poprawiała. Na miejsce zbiórki dotarliśmy o 9:30. Po wypakowaniu i sprawdzeniu stanu technicznego naszych rowerów dołączyliśmy do reszty uczestników. Powiewające na wietrze flagi oraz okolicznościowe banery stanowiły wspaniałe tło oraz przykuwały uwagę wszystkich zgromadzonych. Z minuty na minutę na plac przybywało coraz więcej uczestników rajdu. Po pewnym czasie głos zabrali organizatorzy wydarzenia. Przekazali oni informacje dotyczące przebiegu trasy oraz innych znaczących spraw. Ekipa Przeworscy Patrioci wraz z Przeworskim Kołem Turystyki Rowerowej „Leliwa” przygotowali wszystko w sposób profesjonalny, na bardzo wysokim poziomie. Można jedynie pogratulować tak dobrze zgranego zespołu, który dbał o bezpieczeństwo podczas całej trasy.

Trasa została wyznaczona na dystans 50 km i przebiegała na odcinku Przeworsk-Gniewczyna-Jagiełła-Tryńcza-Przeworsk. Na szlaku wytyczone zostały trzy przystanki, z których każdy miał swój odnośnik historyczny.

Pierwszym z nich był pomnik generała Antoniego Chruściela, gdzie uczestnicy wraz z organizatorami złożyli kwiaty oraz odśpiewali w całości hymn Polski. Przy tej okazji została też przeprowadzona szybka lekcja historii w formie przedstawienie życiorysu w/w bohatera.

Drugą stacją okazał się być Cmentarz Ofiar Hitleryzmu znajdujący się w miejscowości Jagiełła. Przy akompaniamencie leśnego wiatru pomodliliśmy się wspólnie nad mogiłami spoczywających tam osób oraz złożyliśmy znicze.

Ostatnim przystankiem na naszej drodze był most na rzece w Tryńczy, gdzie odbyła się najsłynniejsza akcji oddziału AK Przeworsk, akcja „JULA”. Ostatnim etapem rajdu była meta, która znajdowała się w Muzealnym Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku. Czekał tam na nas grill oraz wspaniały poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także wzięli udział w losowaniu nagród patriotycznych i sportowych.

Na koniec, jako Narodowy Rzeszów, chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować grupie Przeworscy Patrioci za zaproszenie oraz za miło spędzony czas. Jesteśmy również wdzięczni za to, iż mogliśmy się przyczynić w niewielkim stopniu do organizacji tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w tych samych okolicznościach w jeszcze większej liczbie osób 😉

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz