Drugi Bieg Tropem Wilczym – pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiejszego dnia w Przeworsku odbył się drugi Bieg Tropem Wilczym, poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu broić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD. Podziemie niepodległościowe na skutek braku reakcji aliantów na komunistyczne fałszerstwo zamiast demokratycznych wyborów, oraz na fakt iż państwa zachodniej Europy uznały Polskę pod rządami sowietów, świadomi braku perspektyw żołnierze niepodległościowych organizacji zmuszeni byli przyjąć symboliczny kielich goryczy od komunistycznych władz w postaci tzw. „amnestii”, które okazały się podstępnymi pułapkami. Nadal tropiono i mordowano nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili. Władza ludowa jeszcze raz zademonstrowała wtedy, co są warte jej zobowiązania i przyrzeczenia. Za koniec ich zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 r.
Źródło informacji: link.

Członkowie naszego stowarzyszenia zabezpieczali dzisiejszy bieg na dystansie 6 km. Wcześniej odbył się bieg na 1963 metry, a ma to związek ze śmiercią ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, wspomnianego wcześniej Józefa Franczaka.

Przed biegiem mogliśmy obejrzeć inscenizację historyczną o Żołnierzach Wyklętych przygotowaną przez młodzież z przeworskiego gimnazjum. Przeworscy Patrioci pod przewodnictwem prezesa Michała Horbaczka przygotowali wystawę „Armia Krajowa Oddział Przeworsk”. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” rozpoczęła się rywalizacja sportowa, w której nie chodziło o wyniki, a upamiętnienie osób, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju.

Stowarzyszenie PKTR „Leliwa” na trasie biegu reprezentowały Anna Wołowiec oraz Justyna Ochab. Pozostali rowerzyści odpowiadali za zabezpieczanie trasy przejazdu. Po biegu nastąpiła dekoracja zawodników, a także prezes Przeworskiego Koła Turystyki Rowerowej „Leliwa” ppłk Tomasz Nalepa wygłosił Apel Poległych, którego fragment możemy obejrzeć poniżej.


Za dwa tygodnie organizujemy wspólnie z grupą Przeworscy Patrioci I Rajd Szlakiem Armii Krajowej. Serdecznie zapraszamy cyklistów do udziału w rajdzie, który oczywiście będzie miał podtekst historyczny. Odwiedzimy ciekawe miejsca, a członkowie Przeworskich Patriotów opowiedzą nam o działalności przeworskiego oddziału Armii Krajowej na naszych terenach. By obejrzeć zdjęcia z dzisiejszej uroczystości kliknij link.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz