Kameralne Obchody w Przeworsku

24 stycznia br. Przeworsk uczestniczył w IX Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. W muzeum, pod pomnikiem i na sali konferencyjnej starostwa zebrało się kilku członków PKTR „Leliwa”, zaproszeni goście i przedstawiciel rodziny ratującej życie Żydom podczas II Wojny Światowej Pan Bolesław Rolski. W Muzeum Przeworska podczas zwiedzania ekspozycji Koło reprezentował Skarbnik Zarządu Pan Piotr Iwanko. Pod Pomnikiem Pamięci Żydów w Przeworsku (Pomnik Ofiar Holocaustu) spotkali się goście zaproszeni, przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha Pan Krzysztof Społowiec wraz z małżonką Sarą oraz Dyrektor Biura Poselskiego Anny Schmidt – Rodziewicz Pan Mirosław Hajnosz, który złożył wiązankę kwiatów. W kameralnym gronie na sali konferencyjnej spotkali się goście zaproszeni z zagranicy Pani Judith Elkin oraz Pan David Ringler, sekretarz Pani Joanna Potaczek. Uczestnicy spotkania zapoznali się z materiałami na wystawie „Zofia Rolska Zapomniana bohaterka”, wzięli udział w pokazie medialnym w formie Teatrzyku Kamishabai pt. Basia wyjechała do Ameryki. Autorstwa Magdaleny Neuberg, na podstawie Pamiętnika Basi Rosenberg. Następnie wprowadzenie do wystawy wygłosił Pan Henryk Prochowski – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Przeworsku. Wypowiedź uzupełnił Pan Bolesław Rolski – Syn bohaterki. Nawiązał się dialog pomiędzy Panem Bolesławem a Panią Judith Elkin. Dotknęliśmy żywej historii napisanej przez życie … Panel zakończyła prezentacja Pani Anny Trząsalskiej (Dawidowicz) notabene byłej Prezes naszego Koła. Koło na spotkaniu w starostwie reprezentował Prezes Zarządu Pan Tomasz Nalepa, który przywitał gości i uczestników spotkania oraz podsumował spotkanie, i Pan Dariusz Romanów który dokumentował przebieg spotkania. Całe obchody miały więc charakter kameralny, rodzinny i tak je zapamiętamy.