Targi Poznańskie

Przedstawiciele PKTR „Leliwa” wzięli udział w konferencji organizowanej w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do Poznania udali się prezes stowarzyszenia Tomasz Nalepa, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Dominika Pajda, członek zarządu Marian Wołowiec oraz członek stowarzyszenia Marcin Szewczyk. Międzynarodowe Targi Poznańskie istnieją od 1921 roku. Jest to największe wydarzenie tego typu w Europie środkowo-wschodniej.

Do Poznania wyjechaliśmy w nocy z piątku na sobotę. Tuż po godzinie ósmej w sobotni poranek byliśmy już na miejscu. Na targach można było zobaczyć dosłowanie wszystko, począwszy od pokazów kulinarnych, stoisk myśliwskich, skończywszy na ogromnych jachtach, katamaranach, olbrzymim akwarium o pojemności 23 tysięcy litrów. Swoje stanowiska miały również organizacje promujące aktywny wypoczynek. Z kilkoma już nawiązaliśmy kontakty, między innymi z grupą czeską i węgierską, a także stowarzyszeniem mieszczącym się w okolicach Poznania.

Swoje stanowisko mieli również poznańscy policjanci, którzy opowiadali o swojej pracy, udostępniali do obejrzenia radiowóz, a także przeprowadzali ciekawe eksperymenty. W jednym z nich wzięła udział Dominika. Musiała założyć specjalne okulary, przez które nie widać dosłownie nic, a następnie przejść kilkanaście metrów po prostej, zawrócić i ominąć przeszkodę. Dominika spisała się świetnie, policjanci byli pozytywnie zaskoczeni. Ten test miał uświadomić, jakie pole widzenia ma kierowca prowadzący pojazd na „podwójnym gazie.”

Tuż po godzinie jedenastej odbyła się konferencja dotycząca tego co nas najbardziej interesowało, czyli turystyki rowerowej. Odbyła się ona pod hasłem PORA NA ROWERY! Czy turystyka rowerowa może być markowym produktem turystycznym w Polsce?

Otworzył ją Jacek Janowski, Wicedyrektor Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej w Polskiej Organizacji Turystycznej. Swoje prelekcje wygłosili Jesús Freire – przedstawiciel Europejskiej Federacji Cyklistów, Mercedes Munoz Zamora – Dyrektor European Greenways Association, Daniel Mourek – Wiceprezes Europejskiej Federacji Cyklistów, Environmental Partnership Association. Małgorzata Hudyma, Dyrektor ZOPOT w Sztokholmie opowiedziała o turystyce rowerowej w Skandynawii. Dr Michał Beim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiedział o podróżowaniu rowerem z wykorzystaniem środków transportu publicznego. Po przerwie mieliśmy jeszcze okazję usłyszeć informacje na temat Greenways w Polsce (międzynarodowa inicjatywa, mająca na celu promocję aktywnego stylu życia i niezmotoryzowanych środków transportu) – o wym opowiadała Dominika Zaręba ze Stowarzyszenie Greenways Polska, Environmental Partnership Association. O znanym nam GreenVelo kilka słów powiedziała Małgorzata Wilk Grzywna, Dyrektor ROT Świętokrzyskiego. Na temat szans i zagrożeń rozwoju turystyki rowerowej na przykładzie Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych mówił Andrzej Kaleniewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Po zakończeniu tej części konferencji rozpoczął się panel dyskusyjny, w którym można było zadać pytania zgromadzonym ekspertom.

Następnie nasza ekipa udała się jeszcze na inne ekspozycje, wymieniła się folderami oraz wizytówkami z ludźmi reprezentującymi inne organzacje zajmujące się turystyką rowerową. W końcu nadszedł czas na powrót do domu. Wyjazd do Poznania był bardzo dobrą inicjatywą prezesa Tomasza Nalepy. Dzięki niemu mogliśmy się dowiedzieć jak działają podobne do nas organizacje, wymienić się własnymi doświadczeniami. Zdjęcia

Składamy podziękowania dla Pana Dariusza Romanowa, z którym podróżowaliśmy w przyjemnej atmosferze w obydwie strony na odcinku Rzeszów – Poznań.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz