Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W dniu 26 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyły się uroczystości związane z VIII obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Przypomnę, że oficjalne obchody związane z wyzwoleniem Konzentrationslager Auschwitz (KL Auschwitz) mają miejsce 27 stycznia i w tym roku mamy już 71 rocznicę tego wydarzenia.

W Przeworsku inicjatorem wspólnego spotkania był prezes PKTR Leliwa ppłk Tomasz Nalepa. Spotkane przygotowano wspólnie z organizacją Przeworscy Patrioci, Muzeum Miasta Przeworska oraz Podkarpackiej Chorągwi ZHR. Mieliśmy okazję spotkać i usłyszeć historie z życia osób ze środowiska żydowskiego – Pani Judith Elkin – urodzona w Przeworsku, obecnie mieszkająca w Miami – uratowana podczas Holokaustu dzięki ucieczce wraz z rodzicami do Związku Sowieckiego (jej rodzina uciekła z getta w Rzeszowie. Kolejnymi gośćmi byli Pani Małka Shacham Doron – urodzona w Rymanowie, obecnie przebywająca w Izraelu oraz Pan Eli Zolkos, asystent naczelnego rabina Polski Michela Schudricha.

Na spotkaniu obecna również była Pani Joanna Potaczek, która reprezentowała Prof. nadzw. dr hab. Wacława Wierzbieńca, kierownika Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Oprócz wyżej wymienionych gościliśmy również przedstawicieli rodzin uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – Pana Jana Szozdę Szozda – jego rodzina uratowała dwoje dzieci z rodziny Feitów (Benjamina i Felę).

Kolejną zaproszoną osobą była Pani Adriana Cieleń – wnuczka Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Franciszki i Jana Wianeckich. W Dąbrówce Pniowskiej uratowali oni dwie siostry Mentlik.

Zaproszenie otrzymała również Pani Zofia Lasek, ale niestety nie była w stanie się pojawić na spotkaniu.

Spotkanie prowadziła Pani Małgorzata Wołoszyn z przeworskiego muzeum. Na początku mieliśmy okazję obejrzeć wystąpienie przeworskich gimnazjalistek, które opowiadały o tradycjach, obrzędach, a także życiu Żydów. Pieczę nad grupą objęła doktorantka Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Pani Anna Dawidowicz. Następnie głos przejęli zaproszeni goście, którzy wspominali dawne lata. Nie był to jak wszyscy wiemy okres dla nikogo szczęśliwy, ale jak stwierdzili nasi goście pamięć o poległych w bestialski sposób należy kultywować.

Po zakończeniu spotkania w sali konferencyjnej zebrani udali się pod Pomnik Pamięci Żydów w Przeworsku, który mieści się nieopodal dworca PKS. Jego autorem w był Jan Sasak, pomnik stanął na swoim miejscu w roku 1990. Tam zebrani oddali hołd pomordowanym Żydom poprzez krótką modlitwę. Wieniec pod pomnikiem złożyła Pani Judith Elkin, zapalono także znicz, którego światełko jest wyraźnym przekazem do tego, by pamiętać o tym co miało miejsce w przeszłości. Wartę honorową pełnili harcerze Podkarpackiej Chorągwi ZHR. Członek Honorowy PKTR „Leliwa” Pan Krzysztof Sochacki odczytał swój wiersz napisany na tę uroczystość. Obchody zakończyło wykonanie wspólnego zdjęcia organizatorów i osób zaproszonych na tle Pomnika Pamięci Żydów.

Spotkanie, którego mieliśmy okazję być świadkami nie będzie jedynym akcentem historycznym w działalności PKTR ”Leliwa” w roku bieżącym. 28 lutego członkowie naszego Koła zabezpieczać będą trasę Biegu Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Biegu Montera planowanego w dniu 6 sierpnia i Biegu Lisa Kuli w dniu 5 listopada, których organizatorem jest Firma Usługowo-Turystyczna GAMETOURS. Natomiast 13 marca organizujemy rajd rowerowy wokół przeworskich miejscowości, na terenach których w okresie wojennym była prowadzona działalność lokalnych oddziałów Armii Krajowej. Wspólnie z organizacją Przeworscy Patrioci oraz prezesem Michałem Horbaczkiem ustalone zostaną szczegóły tego wydarzenia. Nie zabraknie również spotkań z żyjącymi świadkami tragicznych wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej.