Województwo Podkarpackie Partnerem wydarzeń – Rajd Mohorta – Etap 1

Zarząd RTR, PKTR „Leliwa” i Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl  pragnie podziękować Panu Władysławowi Ortylowi – Marszałkowi Województwa Podkarpackiego za objęcie patronatem naszej imprezy oraz ROT Świętokrzyskie które poraz kolejny udzieliło nam patronatu Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Przedstawicielom mediów za bardzo efektywną współpracę oraz wszystkim osobom które bezpośrednio zabezpieczały logistykę tego wydarzenia.

  

Etap 1 obejmował trasę Rzeszów-Błażowa-Dubiecko. Rozpoczeliśmy naszą przygodę od startu z Ośrodka Sportów Wodnych Marina. Tutaj też mogliśmy zrobić pierwsze fotografie z elementami wizualizacji „Przetrzeni otwartej”. Zanim pojawili się uczestnicy rajdu elementy te zostały rozłożone i wyeksponowane przez pracowników OSW Marina – co zostało nagrane na krótkim filmie (wrzutka na fb RTR). Na starcie uczestnicy otrzymali koszulki. Prezes RTR przypomniał zasady wynikające z regulaminu rajdu oraz udzielił instruktażu w zakresie poruszania się kolumny rowerowej na drogach publicznych. Następnie ruszyliśmy ku przygodzie.

   

Malownicza trasa wśród lasów i pól zaprowadziła nas do Prywatnego Muzeum Etnograficznego „Potoki” w Błażowa-Wilczak gdzie został zorganizowany poczęstunek dla uczestników rajdu przez Burmistrza Miasta Błażowa Pana Jerzego Kocoja oraz mieliśmy możliwość zapoznania się ze zbiorami tego muzeum. Oprowadzał nas Pan Augustyn Rybka który z werwą i humorem opowiadał o swojej pasji gdyż wszystkie eksponaty zostały pozyskane przez niego osobiście.

     

  

  

       

Dojechaliśmy do Błażowej gdzie wszyscy  z przyjemnością kupiliśmy lody aby nieco się schłodzić bo słońce nas nie opuszczało. Ruszyliśmy w kierunku Dubiecka, a naszym celem był kościół p.w. Świętej Katarzyny w Bachórcu. Arcydzieło architektury drewnianej. Uczestnicy rajdu mieli możliwość wypowiedzenia się na antenie Radia Rzeszów. O historii kościoła z pasją opowiadał ksiądz Kazimierz Siciak – kustosz tego obiektu. Prezes RTR Pan Tomasz Nalepa wręczył pamiątkowe koszulki i medale kustoszowi i redoktor Pani Beacie Korbas z Polskiego Radia Rzeszów. Poniżej link do opisu wydarzenia przez PRR, w tym wywiad z uczestnikami rajdu:

https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/rajd-mohorta

       

To jeszcze nie koniec przygody z kulturą – dojechaliśmy do Dubiecka gdzie odwiedziliśmy wystawę w Kresowym Domu Kultury oraz zrobiliśmy pamiątkowe fotki przy muralu Mohorta oraz na dziedzińcu zamku Dubiecko. Trzeba podkreślić duży wkład pracy jaki wykonał Burmistrz Dubiecka Pan Jacek Grzegorzak angażując się osobiście w projekt rajdu. Tak zakończył sie nasz pierwszy dzień rajdu.

     

hashtagi #greenvelo #lovepodkarpackie #podkarpackie #rowerowepodkarpackie

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz